Rent: Elektriauto head ja vead


stock-illustration-16385495-green-electric-carEma ütles, et peretuttavad käisid tal külas renditud elektriautoga. Kuna see autode rentimine viimasel ajal on ka nii tülikas, et tuleb aga ette planeerida terve nädal ja siis autole tont teab kuhu järgi minna või lasta auto ise tuua või viia 10 euro eest, siis see 30 EUR 24/h rendi eest, kus kütuse ehk elektri sai tasuta, tundus eriti hea diil.

Nii asuski Pungitar otsima lähimat rendipunkti. Hea omadus on asjal veel see, et kogu protsess on interaktiivne ja pole vaja kellegagi suhelda peale mobiiltelefoni ja keskjaama. Jama lugu on ainult see, et 100% planeerimine on võimatu, sest kui samal päeval soovitud ajal pole ühtegi autot rendipunktis, kui on planeeritud sõit, siis võib jääda minemata! Broneerida saab ette autot ainult 30 min. Nii siis võttis Noor Roheline jalad alla ja sibas Viru keskuse parklasse, kus III korrusel pidi ootama miski uhke elektriauto.

Oligi. Uste avamine käis ainult oma mobiiltelefoniga ja sisse istudes hakkas Pungitaril kõhus keerama, sest käigukangi polnud, oli ainult konsool (loe: flat joystick) ja power on-off nupp. Veidikene juhendit tudeerinud, hakkas ta siis autot käivitama ja suurim mure oli tagurpidi käik sisse saada, sest hirm oli, et see sõidab kohe vastu seina muidu. Aga mis sisse ei läinud oli tagurpidi käik!

Loe manuali mis pidi tahad, aga nii nagu seal kirjas see asi ei töötanud. Kõhus juba keeras sedasi, et Noor Roheline pidi vahepeal auto seisma panema, autost välja tulema, auto mobiilist jälle kinni panema ja vahepeal seal privaatses ruumis käima. Sai helistatud ka operaatorile, kes üllatuseks oli G4S turvatöötaja ja autost mitte muffigi ei teadnud. Hakati siis edasi suunama ja jäeti ootele, aga Pungitaril polnud aega.

Istus ta siis uuesti sinna elektrikappi ja kui alguses ei julgenud ühtegi nuppu puutuda, siis katsus ta juba paaniliselt kõiki nuppe sisse-välja – lapselik “What does this RED button do!?” irve näol.

Mingi ime läbi läks käik sisse ja tuli välja, et autot tuli käivitada (on-off nuppu näppida) manualis kirjeldatud 2 korra asemel hoopis kolm korda! Tegemist siis Nissan Leaf automargiga.

Tagurdamine osutus sama lihtsaks, kui edasisõit, või lihtsamakski, sest armatuuril olevale digiekraanile ilmus kaamerapilt tagumisest otsast koos juhend-joontega. Näitas ka ära, kuhu rattaid pöörata ja kuhu auto välja jõuab, kui nii või naa pöörad. Mõnusalt vaikne sõiduriist, ei saa arugi, et mootor käiks. Maanteel aga sõidumüra tuleb sisse küll. Kere vist on odav autol…

Nissan Leaf on automaat. Pungitar katsetas enne veel parklas veidi ringi sõita ja keerata – pöörata enne kui parklast välja sõitis.

Lõpuks võttis suuna allasõidu spiraali poole ja leidis ennast tõkkepuu ees. See tegi mõneks ajaks nõutuks, isegi paar autot jõudis järjekorras seista ja onud jõllasid, et mida see tibi seal seisab tõkkepuu ees ja ei liigu. Noh, andis aga tulla selle peale, et manuali taga on kaks kaarti. Üks nendest just Viru keskuse parklasse sisenemiseks ja väljumiseks. Teine oli elektri tankimiseks.

Kõik muu sõit läks hästi. Ökonoomsest sõidust ei teadnud Noor Roheline veel midagi ja andis ikka gaasi, kus sai ja pidurdas äkiliselt. Aku muudkui kulus. Pikapeale sai aga selgeks, et möödasõit võttis umbes 20km akut maha ja pidurit tuleb kasutada minimaalselt Pigem lasta autol ise pikalt aeglustada, tundus, et nii genereerib energiat juurde! Stabiilne kiiruse hoidmine aga säästab akut. Erinevalt raadiost, kliimaseadmest ja klaasisoojendajast, kus vahepeal loeti kopikaid, kui aknad uduseks läksid, et kas ikka tasub sisse lülitada…
Poolel teel sihtkohani tundus auto täitsa pikema sõidu vaenulik, aga kui ökonoomsuse selgeks saab, siis järgmisel päeval oleks võinud sama tee, kaks korda sama akuga läbida.

Laadimispunkte tundub juba olevat üle Eesti piisavalt – lausa Vormsil. Ei tea, kas sinna üldse autoga saabki…
Nendes peatuspunktides on ka oma võlu. Samal ajal, kui auto tangib võtad üks 30 minutit, et ümbruskonnas ringi jalutada. Nii tegime Padisel tankimise ja Roheline Elektriautojuht sai seda kanti näha sealt küljest, kus varem polnud käinudki.

Auto tagastati aga Bussijaama, kus sai päris palju vaeva nähtud, enne kui ELMO parkimiskoht leiti. Esiteks oli see tõkkepuu taga peidus ja tõkkepuu avamiseks tuli lugeda silte ja märke ja helistada turvatöötajale, et see siis 5 minuti jooksul viitsiks tulla tõket avama. Teisel korral oleks juba lihtsam, aga see otsimine oli tüütu. Elmo võiks panna iga laadimiskoha või parkimiskoha kohta ka pildid üles oma veebi!

Muidu aga väga huvitav kogemus ja Noorest Rohelisest võib nii veel saada Fänn Ekspert. Kui loodussõbralik aga kogu see ettevõtmine on, pole täpselt teada.

334f356a09d111e3aa0022000aa821ef_7Suutäis põldmarju tänu tankimiskohale
1006058_10151806055136052_920433154_n


Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s