Ettevõtluse starditoetusest ja äriplaanist


stock-illustration-19481457-examining-financial-documentsTöötukassasse võtsin arvele umbes juuni alguses, et minna koolitusele. Selgus, et koolitus algab alles septembris ja tulemused, et kas sinna üldse pääsesin (4:1) selgusid ka alles 3. septembril. Koolitus, mis oli super kogemus koos väga vahvate kolleegidega kestis kuu. Selle raames loodetud äriplaani valmis ei jõudnud, sest loengutes oli reeglina läpakate kasutamine keelatud.

Kartsin, et koolitusele tulevad mingid paadialused (mõningate eranditega :) ), kirju seltskond, nagu kahjuks “töötutest” ikka arvatakse aga – ohh ei! Oli väga erinevates vanusegruppides, (juba) kogemustega spetsialistid, keda kõiki ühendas ühine soov – teha oma asja! Ei olnud kahtlustki, et need inimesed omavahel ei klapiks. Tutvusringkond laienes, kontaktibaas ja sõbra-listki.

Töötusest ja paadialususest on mul hea näide ühe 18. a. lapsehoidja kandidaadiga, kes meil käis ja tundis muret, et tal pole sotsiaalkindlustust, sest kool läbi ja ametlikult tööd ei ole, ülikooli alles aasta pärast. Soovitasin tal siis 1. aastaks töötuks registreerida, koolitustel käia selle raames jms, aga temal uhkus ei lubanud sellist staatust omale külge panna – “töötud” olevat paadialused ja nii arvavat pool Eestit! See on siis see I Eesti või II Eesti? Kaks Eestit meil on, selle üldise arvamusega olen nõus.

Loodetavasti on järgnev lugemine heaks kogemuse jagamiseks nendele, kes ise äriplaani või starditoetuste asjaga maadlemas (EAS, Töötukassa, HEAK jne).

Lumepall hakkas veerema. Sain juba esimesel päeval entusiasmi, et kirjutada äriplaan ja taodelda starditoetust. Koolitus ise lõppes 5.oktoobril. Plaani lubasin valmis kirjtada 10ndaks, mitte, et see oleks olnud kohustus, pigem enesele lubatud tähtaeg.

Äriplaani kõik peatükid said täidetud 19. oktoobriks. Prinditud ja köidetud 33 lehekülge esitasin vahetult pärast seda Töötukassale ja tähtajaks anti 5. detsember. Rõhutan, et kogu see aeg ei tohi olla kellegi palgal, ega omada  enamusosalust üheski ettevõttes (minu puhul alates juunist 2012). Ehk juriidiliselt peabki olema töötukassas arvel kõik see aeg ja käima iga kuu seletamas, miks sa tööd ei ole leidnud! Juriidiliselt oleksin tööd teinud juba septembrist, kui süsteem poleks jälle nii…auklik! Nokk kinni – saba lahti.

Töötukassat sain äriplaanile esimeses roundis negatiivse vastuse kätte eelmine nädal. Irooniliselt on see esimene asi, mis saabub enne tähtaega:
“Vastavalt TTTS § 19 lg 4 p 5 ei anta ettevõtluse alustamise toetust isikule, kelle esitatud äriplaan on suure riskiga.”

Puudusi tulistati ette tervelt seitse ja igaüks neist oli kui põmm-põmm otse südamesse. Esimesena valdas kurbus, siis viha ja siis mõistmine. Nagu nende asjadega ikka. Aga olgem ausad. Täna Tallinna Linnavalitsusest äriplaani nõustaja juurest tulles sain aru, kui oluline on, et keegi sinu omad mõtted üle käib ja aitab sõnastada asju, mis enesele nii enesestmõistetavad tundusid ja tegelikult seni kirjapandust üldse välja ei tulnud olulisi asju, mis lugejale võiks mõjuda. Ei vaadatudki ainult ilusaid ja klappivaid numbreid. Koolitusel tegeleti peamiselt teooria ja numbritega.

Koduseid vist hirmutas kogu see äriplaani teema ja nendest proof-reading‘u lugejaid eriti ei saanud ja kes lugesid ja rohkem teemaga kursis olid, arvasid, et võiks sobida. Sellest, et idee isenenesest on väga lahe, sain juba pea pilvedesse koolituse ajal õppejõududelt ja enamustelt kellele ideed olin jaganud. Ka ühe tuntud tehnika tootja foorum Eestis patsutas õlale ja lubas igati aidata.

Katki pole aga veel midagi, sest oli ka täiesti plaanis, et arvatavasti tuleb nii innovaatilist äriplaani esiatada kaks korda. Tegu pole ju tavalise juuksurisalongi, kohviku, fotograafi või õmbluskoja teenuse/oskustöö pakkumisega. Uuenduslikud IT-lahendused ja – ideed tõenäoliselt ongi suure riskiga ja võib ka juhtuda, et selline valdkond Töötukassa ettevõtluse toetuse alla ei sobigi. Siis saan lihtsalt kogemuse ja ideega saab alustatud ka nii, et uut digilauda lihtsalt ei osta. Tuleb ju olla optimist!

Endale ja õppejõududele lubatud ettevõtte loomise kuupäevaks pakkusin 2.jaanuar (sh arvestatud 2x esitamist).  Tõenäoliselt saan uue vastuse alles jaanuari lõpus, kui piisavalt kiiresti jõuan parandused sisse viia. Olen enam-vähem graafikus, aga mida ma mitte enam olla ei tahaks on Töötukassas arvel olek, et ametlikult midagi teostada ei saa ja sellest rääkimata, et esimene toode oleks võinud juba eile valmis olla! Aga kusagilt pidi ju omafinantseeringuks ka raha tegema, sest mulle väga FFF-meetod (friends, family and fools) ei meeldi – põhimõtteliselt.

Igatahes, peaks veebruariks selguma põnevaid asju ja selgeks saama konkreetsem suund.

Loo põhimoraal on aga see, et kui taodelda stardiraha mis iganes asjaks, siis seda asja sa enne ei saa luua (juriidiliselt), kui protsess käib. EASi kohta oli alles meedias uudis, et firmadelt küsiti toetusraha just samal põhjusel tagasi, et nad olid ennast loonud juba enne toetuse saamist.

Seega võib töötu staatusega tembeldamist olukorra sunnil arvestada vähemalt 6-12 kuuks, kuigi ise plaanisid vaid “suvevaheaega”?

iPad’i peal salvestatud Sune pildid tema mängudest (kusjuures ta on need ise kuidagi salvestanud):

photo (21)
photo (20)

Advertisements

2 thoughts on “Ettevõtluse starditoetusest ja äriplaanist

  1. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home.
    I’m surprised at how fast your blog loaded on my mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .
    . Anyways, awesome blog!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s